LED Flex module 12 CC 85, 24V, IP68, 1250lm/m, 11W/m, 4000K, 15m
In stock
Article number
731305
| Product description | LED Flex module 12 CC 85, 24V, IP68, 1250lm/m, 11W/m, 4000K, 15m |
|---|---|
| Article number | 731305 |
| GTIN-EAN | 9009377059315 |
| Special features | Separation point: 50 mm with 6 SMDs each | Pitch (light point center-center): 8.33 mm | 1 unit (roll) = 15 m | Max. flex module length per infeed: 15 m | Length tolerance + thermal expansion: 1% | No cooling profile required | Includes 3M 200MP adhesive tape | Clean and degrease the surface before bonding! Do not remove again! | Silicone encapsulation | Special feature: Connection cable on both sides | Included accessories: End caps, mounting brackets, and sealant |
| Nominal voltage | 24 V DC |
| Rated power | 11 W/m |
| Active power in Watt | 11 W/m |
| Luminous flux in lumen | 1250 lm/m |
| Color temperature | 4000K |
| CRI (RA) value | 83 |
| Beam angle | 120° |
| Dimmable | Ja |
| Dimming Specifications | Dimmable via PWM (pulse width modulated DC voltage supply) via upstream controller or dimmable transformer |
| Protection class | IP68 |
| Outdoor | N |
| permissible ambient temperature | -20°C - 40°C |
| Housing material | Silicone |
| Pitch SMD (mm) | 8.33 |
| Separation point (mm) | 50,00 |
| Weight in gramm | 1340 |
| Width in mm | 12,0 |
| Length in mm | 15000,0 |
| Height in mm | 6,0 |
| Lifetime L70|B10 | 52000 |
| Useful life L70|B50 | 78000 |
| Useful life L80|B50 in hours | 68000 |
| Guarantee in years | 2 |